Új, izgalmas terek, megemelt dombrész, imponáló balatoni kilátással, hullámzó sétautak, szemlélődésre alkalmas eldugottabb részek, és egy igazi élményhely, az egykori Fürdőház helyéről induló fastég, amelyet azonnal birtokba vettek a látogatók, ahogy a nád ölelésében lévő kisebb stéget is. Wallner Krisztina táj- és kertépítésszel jártuk körbe a sétányt.
Fotógaléria a sétányról. Katt a kis képre.
A hely szelleméről
- A sétánynak egészen különös hangulata van, szinte letaglózza az embert az az energia, ami itt árad a környezetből. Nekem ehhez az élményhez szervesen hozzátartozik a Tihanyi-félsziget és az apátság látványa, ami a kereszténységet, az ember jelenlétét szimbolizálja. A vízen lévő vitorlások is fontosak, minden egyes árboc számomra a természet és az ember harmóniáját jelenti. Füreden meghatározó a magas színvonalú épített örökség is. Ezt a meglévő harmóniát kell megőriznünk és erősítenünk a lehető legtermészetesebb módon. Ez az organikus tájépítészet, amikor az általunk alakított szabad terek a tájjal, az ember által alakított természettel összhangban vannak, a hely gondolatisága erős és a felhasznált anyagok is a tájra jellemzőek - fogalmazott a balatonfured.hu kérdésére Wallner Krisztina.
A változásokról
- A két új stég kitágítja a teret, új kapcsolatot teremt a vízzel, és általuk oldódik a sétány zsúfoltsága. A korábbi padokat és kandellábereket lecseréltük, mert múlt század elejét stilizáló, rossz utánzatok voltak, azt szeretnénk, hogy a figyelem valóban a sétányra, az innen feltáruló panorámára, a vízre irányuljon. A Balatont lehatároló alumínium láncot és oszlopokat a nyolcvanas években helyezték ki, semmilyen történeti értékkel nem rendelkeztek, örökségvédelmi felügyelői egyetértéssel bontottuk el. Ki akartuk nyitni a látványt, a vizet közelebb hozni, minél természetesebb közeget alkotva, mint ahogy ezt megtettük már néhány évvel ezelőtt a Vitorlás téri stéggel is.
A szempontokról
- Elsődleges célunk az volt, hogy kinyissuk a perspektívát a víz felé. A Gyógy térről például korábban egyáltalán nem látszott a Balaton, de a sétánynak is voltak olyan részei, ahonnan nem volt vízélmény, ezeket javítottuk már a korábbi felújítások során is. Lényeges, hogy megmutassuk a sétány többféle arcát is. Ezért a mély fekvésű vizes területeket feltöltöttük, az eddig elhanyagolt, kihasználatlan zöldfelületeket a sétány szerves részévé tettük és új alternatív sétautakat, pihenőtereket hoztunk létre, így tehermentesítve a platánsor alatt húzódó gyönyörű sétányt. A sétány burkolata természetes mészkő, szegélye helyi mészkőkockákból, a lapok a helyi kővel harmonizáló tartós süttői mészkőlapokból készültek, melyek időtállóak és esztétikusak. Hatalmas terhelésnek van kitéve a sétány, ehhez kellett alkalmazkodnunk. A rehabilitáció nem öncélú, a hely szelleméhez igazodik, kötődik a hagyományokhoz.
A Bodorka melletti parkban egy régi bárka áll, vele szemben az új, hosszan elnyúló stégnél üvegtáblán ábrázolva jelenítik majd meg az egykori Fürdőházat. A sétány végén lévő Deák Ferenc utca járdáját kiszélesítették, bővült a parkoló, átalakították az Annabella Hotel előtti parkot. Az új sétautak feltárják a meglévő szobrokat, kis híd vezet át a mocsár ciprus ligeten, az eddig parlagon heverő terület az íves sétáló ösvényekkel, teresedésekkel, pihenőpadokkal új színfoltja lett a sétánynak.
A Széchenyi szobor előtti tér díszburkolatot kapott, rendezték az üzletsor előtti területet, a sétány keleti vége pedig egy lépcsős rózsakerttel új bejáratot kapott. Kicserélték a kerékpárút burkolatát, a speciális új aszfalt nem marad ilyen sötét színű, hamarosan kivilágosodik. Kibővült a játszótér és mellette a felnőttek számára is játéklehetőséget biztosító petanque pálya létesül, de lehetőség lesz mezítlábas sétára is a Kneipp ösvényen.
Jelenleg a háromszáz milliós beruházás utolsó munkálatai zajlanak, a tervek szerint egy-két héten belül befejeződik a sétány teljes felújítása.
balatonfured.hu