Miközben kétségkívül Füred hosszú évek alatt kialakított egy olyan karakteres programkínálatot, amely kiemeli a térség többi települése közül, és erősíti a város imázsát, egyre markánsabban körvonalazódik egy másik vélemény is: vannak hiányosságai a rendezvénytervnek. A honlap fórumán is az egyik legvitatottabb téma a város programkínálata. Pro és kontra olvashatók érvek, a kép kellően vegyes: a sznob kultúrától egészen a "minden úgy jó, ahogy van" véleményig sokféle álláspont fér itt meg egymás mellett. Talán a minőségi, pop koncerteket hiányolják a legtöbben és leghatározottabban. Valós-e az igény? Van-e létjogosultsága egy füredi zenei fesztiválnak? Vajon a programszervezésben érdekeltek is osztják a fórumozók véleményét? Utánakérdeztünk.
- Nem látom igazán problémának a koncertek hiányát. A tavalyi Borhetek alatt, éppen az említett igényekre reagálva, már minden nap volt egy-egy fellépő a színpadon, a produkciók többsége könnyűzenei koncert volt. Ez idén is így lesz. A Művészeti Fesztiválra is igyekszünk mindig más és más zenei műfajt képviselő együtteseket meghívni. Balatonfürednek tradicionális, régi hagyományokra épülő éves programterve van, több, a város imázsát is meghatározó rendezvénnyel. Ezek elég sokszínű, külön sajátosságokkal rendelkező programok, a báltól kezdve az irodalmi eseményen át a sportrendezvényekig, amelyek ráadásul évről évre tartalmaznak valami újdonságot is. Ez egy kidolgozott és átgondolt struktúra, amely egyértelműen a városhoz köthető, nem látom be, miért kellene ezt megváltoztatni – vélekedett az önkormányzat művelődési osztályának vezetője.
Szabó Lajos elmondta: a városközpont nem alkalmas egy nagy tömegeket vonzó koncert megrendezésére, erre a Balaton Szabadidő Központban illetve a Kisfaludy strand előtti parkolóban lenne lehetőség. Az osztályvezető hozzátette: egy-egy nagyszabású könnyűzenei koncert megrendezése pénzkérdés is, míg a Borheteken maximum 150 ezer forintos fellépési díjat tudnak fizetni egy-egy fellépőnek addig egy nagyobb koncert milliós tétel.
- Keressük természetesen a lehetőségeket. Profi rendezvényszervezőktől is kapunk ajánlatokat, zajlanak a tárgyalások, elképzelhető, hogy az idei Művészeti Fesztiválon lesznek majd nagyobb koncertek. Palya Bea, Presser Gábor, Parno Graszt, Csík zenekar - csak néhány név a felmerültek közül – fogalmazott Szabó Lajos.
Baán Beáta a városi művelődési központ vezetője ezzel szemben úgy vélekedik, van némi igazság abban, hogy a városi rendezvények kínálta elit kultúra mellett talán több szórakoztató programot kellene szervezni. Véleménye szerint a jelenleginél valamivel kevesebb, de jobban koordinált program hasznosabb lenne, ugyanakkor hiányoznak a könnyedebb hangvételű pódium estek, a zenei klubok, a filmklubok és Pünkösd környékén el tudna képzelni egy pop koncertekre épülő rendezvényt is, például a körbe keríthető Huray utcai parkolóban, esetleg a Kiserdőben.
– A Kisfaludy színpad egy promenád színpad, nem lehet lezárni, így képtelenség belépőjegyet szedni. Ráadásul a környezet miatt meg van szabva hány decibellel szólhat itt egy produkció, ami nem feltétlenül egy pop koncertre van méretezve, és este 11 után nem is szólhat semmi. Tíz éve változatlan a programokra fordítható keretünk, így hiába rendelkezünk olyan hang és fénytechnikával, amely egy közepes méretű koncertet ki tudna szolgálni, nem tudom kigazdálkodni egy nagy koncert költségeit. Szponzorokra lenne szükség, akik egy-egy ilyen nagyrendezvényt támogatnának – mondja az intézményvezető, aki ezzel együtt állítja: a Borhetek alatt fellépő zenekarok révén a könnyűzene számos válfaja volt hallható Füreden. Baán Beáta hangsúlyozta: a VMK elsősorban egy befogadó és végrehajtó intézmény, a városi rendezvények lebonyolítója, így lehetőségeik végesek.
Nem véletlenül lett Füred a kultúra városa, sokszínű, színvonalas és tradicionális programkínálata van, amire büszkének kell lenni – tartja az önkormányzat Humánerőforrás Bizottságának elnöke, aki nem ért egyet azzal, hogy túl elitisták lennének Füred rendezvényei. Ugyanakkor hangsúlyozta: a meglévő értékek fenntartása mellett meg kell hallani az egyre határozottabban jelentkező új igényeket is.
- Magam is fiatalok között dolgozom, egyértelműen érzékelhető: komoly igény van arra, hogy friss, könnyűzenei koncerteket szervezzünk a városban. Szerintem ez jogos igény, erre az önkormányzatnak reagálnia kell, meg is történtek már az első lépések. Gondolkodunk például azon, hogy a Gitárfesztivál rendezőjével egyeztetve, a fesztiválba illesszünk egy minőségi, a rendezvényhez illő, ám mégis könnyűzenei koncertet. A Kékszalag szervezőivel is érdemes lenne felvenni a kapcsolatot, és együtt kitalálni, ki lépjen fel a vitorlásverseny zárónapján – válaszolta a balatonfured.hu kérdésére Molnár Judit.
Persze vannak kérdések: alkalmi koncerteket rendezzünk vagy több napos fesztivált? A jobbára ingyenes rendezvényekhez szoktatott Fürediek hajlandóak lennének-e belépőt fizetni egy koncertért? Hol és mikor legyenek ezek a koncertek? Véleményem szerint egyébként amennyire csak lehet, ragaszkodni kellene a parthoz, hiszen ott zajlik az élet, és hajlamos vagyok azt gondolni, a nyári főszezon már nem terhelhető tovább, tehát május-június lenne a legalkalmasabb egy zenei fesztivál megrendezésére – tette hozzá a képviselő, aki kiemelte: a városnak jelentős intézményi struktúrát kell működtetnie, finanszíroznia a meglévő rendezvényeit, így egy komolyabb fesztivál megvalósításához mindenképpen támogatókat kell majd szerezni.
Nagyon jó adottságokkal rendelkezik a város. Szinte példátlan lehetőség, hogy a Balaton Szabadidő Központban a szabadtéri színpad mellett rossz idő esetén bent, a csarnokban is meg lehet rendezni egy koncertet. A Tagore sétányon is több lehetőség adódik, a Vitorlás térre elhelyezett színpad pedig, a fellépők mögött a Balatonnal és a Tihanyi félszigettel, az ország egyik legvonzóbb rendezvény helyszíne lehetne – vélekedik a Sony Music egykori igazgatója. A húsz éve a zeneiparban dolgozó, az év felét Balatonfüreden töltő Geszti Margit szerint három év alatt fel lehetne építeni egy új füredi jellegzetes fesztivált, amely egyszerre lenne hiánypótló és országos figyelemre méltó.
– Fürednek gazdag a programkínálata és vannak brandjei is, méltán a kultúra városa. A Kékszalag, a Borhetek, az Anna-bál mind erős hívó szó, egyértelműen a várossal azonosítják ezeket a rendezvényeket. Véleményem szerint még egy, a város imázsát meghatározó brand elférne Füreden, ez pedig egy jól kitalált, neves előadókat felvonultató zenei fesztivál lehetne. A nívós, nagyobb tömegeket megmozgatni képes könnyűzenei koncertek valóban hiányoznak a város programkínálatából, mint ahogy egyébként a gyermekprogramok is. A jelenlegi Művészeti Fesztiválból például lehetne egy markáns eseményt szervezni, ennek érdekében fel is vettem a kapcsolatot az önkormányzattal. Miért ne léphetne fel itt Füreden mondjuk a Quimby, a Magna Cum Laude, a Budapest Bár, Rúzsa Magdi, vagy éppen a Csík zenekar? Még hosszan lehetne sorolni az előadókat, akik beleillenének a város imázsába, hiszen a maguk műfajában minőséget képviselnek. Az a tapasztalatom, hogy Füredet szeretik, szívesen jönnének ide a művészek, ezzel nem lenne gond. De lehet, hogy a Művészeti Fesztiváltól függetlenül egy új eseményt kell kialakítani. Minden adottsága megvan ehhez a városnak, az első rendezvénynek kell kiugrónak lennie, akkor megteremteni a fesztivál arculatát, koncepcióját, amihez aztán már csak hűnek kell maradni. Persze mindezek financiális részét sem lehet figyelmen kívül hagyni – válaszolta a balatonfured.hu kérdésére Geszti Margit, aki a helyi Múzeumok éjszakája és a Könyvhét programkínálatát is tovább erősítené, akár szintén odaillő zenei produkciókkal.
Mondjon véleményt! Csak egy kattintás. A témával kapcsolatos szavazás a címoldalon!
A balatonfured.hu oldal megtalálható a Facebookon is, klikkeljen ide, lájkoljon minket, így új híreinkről azonnal értesülhet!
balatonfured.hu